Сторітелінг у роботі з дітьми

Історія сторітелінгу сягає корінням у давнину — ще в ті часи, коли мало хто був писемним, не було книг, інтернету та інших популярних сьогодні джерел інформації. Майстерність розповідати історії цінувалася завжди. І не дивно, що дітям і нині подобається слухати цікаві історії, які їм розповідають дорослі.

Термін «сторітелінг» виник від англійського слова storytelling і в перекладі story означає історія, а telling — розповідати; отже, це розповідання історій.

Сторітелінг — це мистецтво захопливої розповіді та передачі за її допомогою необхідної інформації з метою впливу на емоційну, мотиваційну та когнітивну сфери слухача.

Сучасну методику сторітелінгу розробив та успішно випробував на власному досвіді Девід Армстронг (David Armstrong), голова міжнародної компанії Armstrong International. Він вважав, що історії, розказані від свого імені, легше сприймати слухачам, вони більш захопливі й цікаві, ніж правила або директиви.

Як впливає на освітню взаємодію з дітьми

Сторітелінг — це один із найприродніших і водночас найефективніших способів поліпшити якість освітнього процесу. Адже цікава історія дає змогу швидко встановити контакт між педагогом і дітьми, привернути та утримувати їхню увагу. Також за допомогою сторітелінгу можна пожвавити атмосферу в групі, усунути напруженість, створити невимушену обстановку. Окрім цього, мистец­тво сторітелінгу допомагає педагогу реалізувати принципи міцності знань та емоційного навчання.

Сучасні діти з кліповим мисленням ліпше сприймають динамічну історію, ніж будь-який інший текст. Історія впливає на почуття дитини, а це підвищує рівень концентрації уваги. Тому діти уважно слухають історії освітнього змісту, сприймають їх, а потім легко відтворюють.

Особливість сторітелінгу в тому, що він не потребує спеціальних умов і його можна використовувати в будь-якому місці та в будь-який час. Зупинимося докладніше на цілях і завданнях сторітелінгу в освітній діяльності та розглянемо, як його правильно використовувати.

Які освітні завдання допомагає реалізувати

Основна мета сторітелінгу — за допомогою розповіді мотивувати дітей до пізнавальної діяльності. Зокрема, він дає змогу ефективно розв’язувати завдання розумового розвитку дітей, адже імпровізовані оповідання спонукають їх розмірковувати, фантазувати, робити висновки тощо.

Сторітелінг дає змогу педагогу цікаво подати якийсь науковий факт, перетворити енциклопедичний нудний виклад на захопливу пригоду. До того ж у такий спосіб освітню інформацію діти отримують систематизовано та в логічній послідовності.

Якщо мені вдавалось домогтись, щоб дитина, в розвитку мислення якої траплялись серйозні затримки, придумала казку, пов’язуючи у своїй уяві декілька предметів оточуючого світу, — значить можна сказати з упевненістю, що дитина навчилася мислити.

Василь Сухомлинський

Метод сторітелінгу також стане у пригоді, щоб розв’язувати різні освітні завдання, як-от:

  • навчати дітей сприймати та переробляти зовнішню інформацію;
  • збагачувати усне мовлення дітей;
  • пояснювати правила поведінки в тій чи тій ситуації, інформувати, хто й навіщо створив ці правила;
  • обґрунтувати право кожного бути особливим, не схожим на інших;
  • розвивати комунікативні навички тощо.

Важливо те, що під час прослуховування історій діти засвоюють необхідну інформацію мимоволі. Адже коли дитина захоп­лена змістом розповіді, в неї активізується права півкуля головного мозку, яка обробляє інформацію, виражену в образах або символах. У результаті цього в підсвідомості дитини формуються певні знання, моделі поведінки, алгоритми дій тощо.

Якими мають бути педагог і його історія

Сторітелінг передбачає, що слухач перебуває на одній хвилі з оповідачем. Завдяки цьому виникають довірливі взаємини між педагогом і дітьми. Тож розглянемо детальніше, що має вміти педагог та якою має бути історія.

Педагог. Аби сторітелінг не перетворився на звичайну розповідь, насамперед важлива майстерність педагога. І головне тут не те, що розповідає педагог, а передусім те, як він це робить. Потрібно розповідати так, щоб діти вірили в почуте, а це можливо, коли історія цікава самому оповідачу. Сторітелінг значною мірою задіює творчі здібності, навички акторської майстерності оповідача: педагог має вміти перевтілюватися, імпровізувати, інтонувати. Розповідати історію необхідно так, щоб діти «побачили» дію, захопилися нею, захотіли взяти в ній участь.

Історія. Щодо історії, то її потрібно «оживити». Вона має залишатись цікавою при численних переказах. Важливо захопити увагу дітей із самого початку розповіді та утримувати її протягом усієї історії, викликати інтерес до персонажа та його діяльності.

Сторітелінг — «живе», інтерактивне розповідання. Зміст його залежить від конкретної ситуації, настрою, реакції глядачів-слухачів. Функція педагога полягає в умінні імпровізувати, чуйно реагувати на дитячу аудиторію.

Для того щоб утримувати інтерес дітей до історії, потрібно на­пов­нити її емоціями. Зробити це допоможуть гумористичний контекст, несподівані розв’язки, непорозуміння, коли одна особа, річ або поняття приймається за інше тощо. Дошкільники люблять плутанини, пригоди, надзвичайні події, тому розповідь із такими вкрап­лен­нями буде їм цікава.

Історія для дошкільників обов’язково має торкатися значущої для них теми, сприяти розв’язанню наявних проблем. Також вона має бути переконливою, правдивою, навіть якщо в ній будуть фантастичні та казкові сюжети чи тварини, спілкування звірів і людей.

Важливий компонент цікавої історії — доповнення від дітей, а саме самостійно створені ними нові образи, ситуації, дії. Коли діти доповнюють історію, то зазвичай використовують свій набутий дос­від, знання, але по-новому комбінують їх. Тому правильно розказана історія впливає на дітей та їхні вчинки, мотивує їх до дії, запускає процес змін.

Як створити хорошу історію

Американські фахівці Чіп і Ден Хіз (Chip and Dan Heath) вважають хорошою «прилипливу» історію (англ. sticky), тобто таку, яку легко відтворити і яка швидко захопить увагу. Вони вивели кілька принципів хороших історій.

Дотримуйтеся основних принципів

Лаконічність. Щоб діти запам’ятовували історії, робіть їх схожими на казки чи притчі. Тому викидайте все зайве й залишайте лише необхідне.

Несподіванка. Не зловживайте шаблоном злий-добрий, чорне-біле. Пропонуйте дітям сюжети, в яких персонаж чогось не знає, але хоче знати. Наприклад, історії про життя песика Тото з однойменного українського мультфільму. Вкажіть дитині на прогалину в її знан­нях, а потім задовольніть інтерес, що виник. А щоб підтримувати інтерес протягом усієї історії, додайте загадковості. Наприклад, побудуйте історію як детективне розслідування чи пошукову експедицію.

Конкретність. Обирайте для історій персонажів, які знайомі та зрозумілі дітям. Розповідаючи історію, пам’ятайте, що діти вже знають певні поняття та терміни. Тому під час побудови сюжету спирайтеся на наявні знання та досвід дітей.

Реалістичність. Навіть хороша історія не сподобається й не запам’ятається, якщо діти в неї не повірять. Тому намагайтеся зробити кожну історію достовірною. Це можна зробити у два способи:

  • зовнішній — посилайтеся на думку інших дітей, педагогів, батьків, бабусь і дідусів, енциклопедії, інтернет тощо;
  • внутрішній — використовуйте додаткові деталі, розповідайте історію так, ніби ви особисто її пережили чи були учасником подій, знали її персонажів. Наприкінці створіть ситуацію, в якій діти матимуть змогу самостійно перевірити спосіб рішення, запропонований в історії.

Емоційність. Робіть історію емоційною. Адже все, що викликає емоцію, запам’ятовується краще. Грамотно побудована історія вик­ликає в дитини певні емоції — переживання за персонажа, радість, співчуття.

Використовуйте літературні прийоми

Зробити історію цікавою допоможуть різні літературні прийоми. Розглянемо деякі з них.

Метафори та гіперболи — те, що допоможе вам зробити розповідь максимально яскравою, цікавою та несхожою на інші. Проте не забувайте дотримувати балансу, адже велика кількість метафор може завадити дітям зрозуміти зміст історії.

Гумор. Доповнюйте історію дотичними до теми жартами. Це дасть змогу дітям не нудьгувати та відчути свою приналежність до оповіді, адже сміх зближує. Ліричні відступи мають бути доречними й короткими. Після гумористичного відступу пропонуйте виконати якусь дію, пов’язану зі змістом історії, щоб повернути дітей до її змісту.

Цікаві деталі. Створюйте історії, в яких персонаж і його дії відкриваються дітям повною мірою. Для цього описуйте дрібниці, на перший погляд, не першочергові. Саме в цих невеличких деталях дитина може побачити себе. Це може бути іграшка, звичка, улюблена страва чи патерни дитячої поведінки, вчинки чи судження.

Співучасть. Також хорошою можна назвати історію, якщо:

  • ситуація та проблема, які порушуються в історії, зрозумілі дітям;
  • педагог може розповідати її дітям однієї групи кілька разів, по-різному її інтерпретуючи, доповнюючи новими персонажами та закінчуючи;
  • діти можуть самостійно її переказати;
  • вихованці ставлять запитання щодо сюжету та хочуть його обговорити з педагогом та іншими дітьми, роблять певні дії для участі у грі, вистави в ході самої історії.

Візуалізація. Історія завжди краще спрацьовує комплексно з візуальною складовою. Тому певну частину історії візуалізуйте, а не передавайте текстом. Текст і візуалізація завжди мають доповнювати одне одного, а не повторювати. Візуалізація сприяє запам’ятовуванню історії. Коли діти забули якийсь факт, їм простіше згадати історію, дії персонажів і вже це підштовхне їх до знання, яке треба пригадати.

Як використовувати в освітньому процесі

Сторітелінг цінний ще й тим, що його можна комбінувати з іншими видами діяльності. Зокрема, з нетрадиційними прийомами малювання, ліплення чи конструювання. Така інтеграція дає змогу організовувати цікаві інтерактивні ігри з дітьми. Наприклад, для візуалізації історій із дітьми можна використовувати:

  • рулон шпалер і будь-які зображувальні матеріали — фарби, кольорові маркери тощо;
  • пластилінову конверт-дошку;
  • елементи конструктора ЛЕГО;
  • залишкові матеріали тощо.

Конверт-дошка (від англ. сonvert — перетворювати) — площинне зображення на певну тему, виконане за допомогою пластиліну та ДВП. Її можна використовувати на пізнавальних заняттях та в образотворчій діяльності. Завдяки такій технології в процесі спільної роботи з дітьми або під час пояснення нового матеріалу педагог може змінювати зміст пластилінового зображення на дошці, доповнюючи його різними елементами або видаляючи їх за допомогою стеки.

Сучасні технології дають змогу педагогу під час розповіді виводити на екран різні пейзажі. А по ходу розповіді на цьому тлі можуть не лише з’являтися природні та рукотворні об’єкти, знайомі та вигадані персонажі, а й діяти завдяки анімаційним ефектам.

Важливе місце серед видів творчої діяльності дітей займає малювання. Саме за його допомогою доцільно залучати дітей до спів­творення історій. Для цього використовуйте різні зображувальні техніки й матеріали.

Запропонуйте дітям створити комікс за сюжетом історії. Для цього використайте рулон старих шпалер і воскові олівці чи фломастери. Відтак зробіть разом із дітьми «розкадровку» історії. Такі динамічні картинки залишаються для них актуальними не один день — вони доповнюють їх новими й новими деталями та домальовують нові епізоди.

Можливість змінити чи доповнити вже створену історію є особ­ливо цінною. За словами канадського актора Майка Тернера (Mike Turner), «змінюючи історії, які ми розповідаємо, ми змінюємо наше життя».

Насамкінець зазначу, що сторітелінг як засіб донесення до дітей сутності людських цінностей, морально-етичних норм та природних закономірностей має стати невід’ємною частиною освітнього процесу. Будьте цікавими дітям, розповідайте їм історії та цінуйте своїх слухачів!

Використані джерела: Ж-л «Вихователь-методист» №10,2024 р Наталія Савінова: шеф-редактор Експертус Освіта

 

 

Як взаємодіяти з батьками нових вихованців у період адаптації

Вступ дитини до дитячого садка — це подія, що потребує особливої уваги як з боку педагогів, так і з боку батьків. Дитячий організм не одразу звикає до нових умов. Часто цей процес супроводжується зміною поведінкових реакцій, розладом сну, апетиту. Оскільки адаптивні можливості дошкільників не безмежні, різкий перехід дитини в нову соціальну ситуацію та тривале перебування у стресовому стані можуть призвести до емоційних порушень і сповільнення темпу психофізичного розвитку. Саме тому педагоги й батьки мають підтримати дитину, надати їй потрібну допомогу.

Ознайомте батьків зі ступенями адаптації

Часто батьки нових вихованців переконані, що лише їхня дитина не може пристосуватися до умов дитячого садка. Натомість інші діти адаптуються швидко й легко. Тому поясніть батькам, що кожна дитина має індивідуальні особливості й по-різному реагує на ту чи ту ситуацію. Також розкажіть, що залежно від тривалості адаптаційного періоду та складності його перебігу розрізняють такі ступені адаптації дитини до дитячого садка:

  • легкий — 1—16 днів;
  • середній — 16—32 дні;
  • складний — 32—64 дні.

Легкий

За легкого ступеня адаптації поведінка дитини нормалізується протягом двох тижнів. Апетит відновлюється вже наприкінці першого тижня, через 1—2 тижні — налагоджується сон. У дитини переважає радісний чи стабільно спокійний емоційний стан. Вона контактує з дорослими, однолітками, предметами, що її оточують. Доволі швидко звикає до нових умов: нового приміщення, спілкування із групою однолітків, незнайомими дорослими. Мовлення при цьому може бути дещо загальмоване, але дитина відгукується й виконує вказівки педагога. Захворюваність трапляється не частіше одного разу й протікає без ускладнень.

Середній

За середнього ступеня адаптації сон і апетит відновлюються через 20—40 днів. Протягом усього місяця емоційний стан дитини може бути нестійким. Протягом дня для малюка характерна плаксивість: крик, плач під час розлуки й зустрічі з батьками та близькими людьми. Ставлення до однолітків зазвичай байдуже. Мовленнєва активність сповільнюється. З’являються ознаки невротичних реакцій: вибірковість у ставленні до дорослих і дітей, спілкування лише за певних умов. Захворюваність трапляється не частіше двох разів і триває не більше 10-ти днів, протікає без ускладнень.

Для цього ступеня адаптації протягом перших двох тижнів характерні такі вегетативні зміни в організмі дитини, як: блідість, пітливість, темні круги під очима, «палаючі» щоки, лущення шкіри (діатез). Однак за емоційної підтримки дорослого дитина, виявляючи пізнавальну та поведінкову активність, поступово звикає до нового оточення.

Складний

Про складний ступінь адаптації свідчить погіршення сну дитини. Сон стає коротким і тривожним. Дитина може скрикувати, плакати уві сні або прокидатися зі сльозами. Погіршується апетит, іноді дитина категорично відмовляється від їжі. Можливі й такі невротичні реакції, як: блювота, енурез, безконтрольний стул, заїкання, хвороблива прив’язаність до особистих речей, страхи, некерованість у поведінці, істерика.

Дитина може перебувати в активному емоційному стані, для якого характерні плач, обурений крик, агресивно-руйнівна поведінка. Або, навпаки, може бути пасивною, пригніченою, напруженою, уникати спілкування з однолітками, сахатися їх і відмовлятися від участі в будь-якій діяльності.

Складна адаптація призводить до тривалих захворювань, ускладнень, зокрема до уповільнення росту й набирання ваги. Може виникнути затримка мовленнєвого розвитку. Захворювання можуть виникати частіше трьох разів і тривати понад 10 днів.

Організуйте психолого-педагогічний супровід батьків

Часто перебіг і ступінь складності адаптації дитини до умов дитячого садка залежить від того, наскільки батьки обізнані в особливостях її перебігу. Тому в період адаптації дитини, організуйте психолого-педагогічний супровід батьків.

Одразу, як дитина почне відвідувати дитячий садок, поінформуйте батьків про те, як підтримати дитину в нових для неї умовах. Для цього підготуйте відповідні па­мят­ки, буклети, шпаргалки тощо. Така форма подачі інформації зазвичай дієвіша, ніж просто усна консультація.

Протягом усього адаптаційного періоду надавайте батькам вихованців консультативну допомогу. За можливості організуйте консультативний пункт. Така форма взаємодії дасть змогу батькам проконсультуватися з практичним психологом та іншими фахівцями щодо перебігу адаптації їхньої дитини, з’ясувати чи є певні ризики щодо ускладнення адаптації тощо.

Запропонуйте батькам і педагогам вести щоденник спостережень за поведінкою дитини в період адаптації. У цьому щоденнику дорослі можуть фіксувати: стан здоров’я малюка, позитивні та негативні емоційні прояви, конфлікти / контакти з дітьми та дорослими тощо. Наприкінці кожного тижня такі щоденники може аналізувати практичний психолог та надавати відповідні рекомендації щодо подальшої взаємо­дії з дитиною.

Наостанок зазначимо, що під час організації роботи з батьками важливо дотримуватися міри та взаємної поваги. Адже чимало мам і тат сподівається, що негативні реакції дитини зникнуть у перші дні, а потім засмучуються або навіть зляться, коли цього не відбувається. Тож ставтеся з розумінням до запитань і прохань батьків. Пояснюйте, що можете зробити ви, а що мають зробити вони. Успіху!

Ж-л «Вихователь-методист №9, 2024 р.

 

Перелік освітніх програм на 2024/2025 н. р.

Комплексні програми

  • Впевнений старт. Освітня програма для дітей молодшого дошкільного віку (за загальною науковою редакцією Тамари Піроженко)
  • Впевнений старт. Освітня програма для дітей середнього дошкільного віку (за загальною науковою редакцією Тамари Піроженко)
  • Впевнений старт. Освітня програма для дітей старшого дошкільного віку (за загальною науковою редакцією Тамари Піроженко)
  • Дитина. Освітня програма для дітей від 2 до 7 років (науковий керівник — Віктор Огнев’юк)
  • Окрилення. Освітня програма розвитку дітей у передшкільний період (за рік до навчання у 1 класі ЗЗСО) (автори — Анжеліка Цимбалару, Наталія Пархоменко)
  • Освіта і піклування. Програма освіти дітей раннього та дошкільного віку (Edycation Care) (упорядники — Володимир Воронов, Катерина Ковальчук, Ольга Рейпольська, Світлана Сисоєва, Катерина Станкевич, Наталія Піканова)
  • Світ дитинства. Освітня програма для дітей дошкільного віку (науковий керівник — Алла Богуш; за загальною редакцією Ольги Байєр)
  • Соняшник. Комплексна авторська програма розвитку, навчання і виховання дітей дошкільного віку від 4-го до 6-го року життя (автор — Любомира Калуська)
  • Стежина. Комплексна альтернативна освітня програма для дошкільних навчальних закладів, що працюють за вальдорфською педагогікою (автори — Алла Гончаренко, Наталія Дятленко)
  • Стежини у Всесвіт. Комплексна програма для дітей раннього та предшкільного віку (науковий керівник — Катерина Крутій)
  • Українське дошкілля. Програма розвитку дитини дошкільного віку (автор — Олександра Білан; за загальною редакцією Олени Низковської)
  • Я у Світі. Програма розвитку дитини від народження до шести років (за загальною науковою редакцією Олени Кононко)

Парціальні програми

  • Англійська мова за методикою асоціативних символів для старшого дошкільного та молодшого шкільного віку (від 5 до 10 років). Навчальна програма для закладів дошкільної та загальної середньої освіти (авторський колектив — С. Гунько, С. Бацмай, Л. Гусак, Н. Стадник, Н. Занюк, О. Крутова)
  • Горизонтальний пластичний балет. Програма з фізкультурно-корекційної роботи в дошкільних навчальних закладах за авторською естетико-оздоровлювальною технологією (авторський колектив — М. Єфименко, Ю. Єфименко)
  • Дитяча хореографія. Програма хореографічної діяльності дітей віком від 3 до 7 років. (автор — А. Шевчук)
  • Дбаємо про емоції — мову серця. Парціальна програма для дітей старшого дошкільного віку (О. Косенчук, Н. Тарнавська)
  • Дошкільнятам — освіта для сталого розвитку. Парціальна програма для закладів дошкільної освіти (авторський колектив — Н. Гавриш, О. Пометун)
  • Життя в долонях. Парціальна програма розвитку інтелекту в різних видах діяльності дітей старшого дошкільного віку (на основі інтерактивного контенту комп’ютерної програми «Life In Our Hands») (за загальним науковим керівництвом Р. Борща, С. Кондрата)
  • Зерно любові. Парціальна програма з духовно-морального виховання дітей дошкільного віку (О. Шиян, О. Франкевич, Н. Патуляк)
  • Комп’ютерна грамота для малят. Парціальна програма для дітей старшого дошкільного віку (автори — О. Болотова, О. Вайнер, В. Семизорова)
  • Лідер живе в кожному. Парціальна програма для закладів дошкільної освіти з формування лідерського потенціалу дітей дошкільного віку (авторський колектив — Н. Гавриш, О. Безсонова, О. Безрукова, В. Воронов)
  • Математичний старт. Парціальна програма з формування логіко-математичної компетентності в дітей старшого дошкільного віку (авторський колектив — С. Скворцова, О. Онопрієнко, О. Рейпольська)
  • Мої перші гроші: парціальна програма з розвитку фінансової грамотності та формування фінансових компетентностей у дітей старшого дошкільного віку (авторський колектив — Н. Гавриш, Т. Піроженко, В. Ролік, О. Косенчук)
  • Моя країна — Україна. Парціальна програма з патріотичного виховання для дітей старшого дошкільного віку (авторський колектив — Н. Гавриш, О. Косенчук, Т. Піроженко)
  • Мудрі шахи. Програма та методичні рекомендації з навчання дітей старшого дошкільного віку гри в шахи (авторський колектив — В. Семизорова, О. Духновська, Л. Пащенко)
  • Народознавство в дії. Парціальна програма для дітей дошкільного віку (авторський колектив — Н. Вонітова, Т. Гриців)
  • Настільний теніс. Програма та методичні рекомендації з навчання дітей старшого дошкільного віку гри в настільний теніс (авторський колектив — В. Дроздюк, Г. Коваленко, Н. Якименко)
  • Про себе треба знати, про себе треба дбати. Парціальна програма з основ здоров’я та безпеки життєдіяльності дітей дошкільного віку (автор — Л. Лохвицька)
  • Скарбниця моралі. Парціальна програма з морального виховання дітей дошкільного віку (автор — Л. Лохвицька)
  • Соціально-фінансова грамотність дошкільників: перші кроки. Парціальна програма з правового та фінансового виховання дітей дошкільного віку (авторський колектив — О. Рейпольська, Г. Цвєткова, С. Довбня)
  • Творці майбутнього. Парціальна програма розвитку дитини від 2 до 6 років через гру (автори — О. Рома, І. Піскова, Г. Малевич, Г. Шварова)
  • Україна єдина: цінуємо і творимо. Парціальна програма з формування соціально-громадянської компетентості дітей старшого дошкільного віку (автори — Н. Шульга, Л. Канцедал)
  • Україна — моя Батьківщина. Парціальна програма з національно-патріотичного виховання для дітей середнього та старшого дошкільного віку (за загальною науковою редакцією О. Рейпольської)
  • Формування математичної компетентності у дітей дошкільного віку. Парціальна програма (автор — Л. Зайцева)
  • Цікаві шашки. Програма та методичні рекомендації з навчання дітей старшого дошкільного віку гри в шашки (авторський колектив — В. Семизорова, О. Романюк, Г. Дульська)
  • Шкіряний м’яч. Програма та методичні рекомендації з навчання дітей старшого дошкільного віку гри у футбол (авторський колектив — В. Дроздюк, Г. Коваленко, Н. Якименко)
  • Юний скелелаз. Парціальна програма навчання дітей 5—6 років скелелазінню з методичними рекомендаціями (автори — О. Безсонова, Л. Гонта)
  • STREAM-освіта, або Стежинки у Всесвіт. Альтернативна програма формування інженерного мислення в дітей предшкільного віку (науковий керівник — К. Крутій)

 

 

Ігрова діяльність дітей влітку

Дидактичні екоігри, які можна виготовити із паперових відходів

Поле побутових відходів

Мета: закріпити знання дітей про принципи збору й утилізації побутових відходів.

Завдання:

  • навчати сортувати побутові відходи;
  • формувати потребу дотримуватися чистоти в громадських місцях, удома, у дитячому садку;
  • розвивати вміння аналізувати екологічні проблеми, що стосуються переробки відходів;
  • виховувати акуратність, бережливе ставлення до дов­кілля.

Як виготовити

За основу ігрового поля візьміть аркуш цупкого картону або будь-який залишковий матеріал, непридатний для переробки. У центрі поля за допомогою безпечних матеріалів прикріпіть стрілку, яка обертатиметься на 360°. Підготуйте картки із зображеннями різних видів побутових відходів і два хрестики з липучками на звороті. Під стрілкою в центрі поля приклейте зображення сміттєвих контейнерів для збору паперу, металу, пластику та інших відходів. Підготуйте фішки, які отримуватимуть гравці за правильні відповіді.

Як грати

Базовий варіант. Гравці розкладають картки із зображенням побутових відходів і хрестики навколо стрілки. Ведучий крутить стрілку на полі. Гравець, черга якого «ходити», заплющує очі, трішки чекає й говорить «Стоп!». Ведучий зупиняє стрілку. Гравець розплющує очі й називає предмет, на який вказує стрілка. При цьому пояснює, з якого матеріалу він виготовлений та в який контейнер його слід викинути. За правильну відповідь гравець отримує фішку й забирає «сміття» з поля. Якщо стрілка показує на хрестик, гравець пропускає хід. Виграє той, хто збере найбільше фішок.

Ускладнення. Якщо стрілка потрапляє на хрестик, гравець називає будь-що з відходів, чого не представлено на полі, і визначає, у який контейнер це можна викинути. Якщо гравець помиляється, решта гравців отримують по додатковому ходу.

Наведемо чистоту

Мета: ознайомити дітей із поняттями «сортування побутових відходів», «вторинна переробка».

Завдання:

  • навчати визначати, із якого матеріалу виготовлені предмети, сортувати їх за категоріями;
  • розвивати вміння класифікувати предмети за характерними ознаками;
  • розширювати уявлення про те, як можна роз­в’я­за­ти деякі екологічні проблеми;
  • виховувати любов та бережливе ставлення до природи, відповідальність, акуратність, принциповість;
  • сприяти формуванню екологічної культури.

Як виготовити

Підготуйте 20 карток із зображеннями предметів, виготовлених із паперу, металу, пластику та інших матеріалів. Також візьміть чотири коробочки від будь-чого й пофарбуйте їх у синій, червоний, жовтий і зелений кольори. Коробочки мають бути такого розміру, щоб у них вміщалися картки. Виготовте фішки, які отримуватимуть гравці за правильні відповіді.

Як грати

Ігрова ситуація та рефлексія. Педагог розповідає дітям, що після вихідних у парках залишається багато сміття, й пропонує допомогти прибиральникам його зібрати. Відтак — розсортувати зібране в спеціальні різноколірні контейнери, встановлені в парку. Після гри діти обговорюють, як багато сміття може бути довкола, якщо люди не прибиратимуть за собою. Педагог пояснює, які побутові відходи можна переробляти та що з них зазвичай виготовляють.

Базовий варіант. У грі беруть участь чотири учасники. Кожен із них обирає собі контейнер і відповідно до його кольору збирає в нього «побутові відходи»: папір — у синій, метал — у червоний, пластик — у жовтий, скло — у зелений. Перемагає той, хто найшвидше правильно виконає зав­дання.

Ускладнення. У грі беруть участь 4—5 учасників. Гравці отримують картки — зображенням вниз, і встановлюють черговість ходу. Перший гравець перевертає свою першу картку й називає, із якого матеріалу виготовлено зображений предмет і в який контейнер його потрібно викинути. За правильну відповідь отримує фішку. Далі гравці по черзі також роблять хід. Якщо якийсь гравець під час свого ходу відповідає неправильно, будь-хто з його суперників може швидко дати правильну відповідь. Той, хто зробить це першим, отримує фішку. Гравець, який відповів правильно поза чергою, зберігає за собою право ще одного ходу. Перемагає той, хто назбирає більше фішок. Періодично змінюйте картки.

Обери контейнер для сміття

Мета: ознайомити дітей із поняттями «сортування побутових відходів», «вторинна переробка».

Завдання:

  • вправляти визначати, із якого матеріалу виготовлені предмети, сортувати їх за категоріями;
  • розвивати вміння класифікувати предмети за характерними ознаками;
  • розширювати уявлення про те, як можна роз­в’я­за­ти деякі екологічні проблеми;
  • виховувати любов та бережливе ставлення до природи, відповідальність, акуратність, принциповість.

Як виготовити

Підготуйте декілька карток формату А4. Унизу кожної картки приклейте зображення чотирьох сміттєвих контейнерів — синього, червоного, жовтого й зеленого кольорів. Верхній простір карток заповніть картинками із зображенням різноманітного сміття, які розмістіть хаотично. Для того щоб картки можна було використовувати багаторазово, під час ігор вкладайте їх у пластикові файли або спеціальні ігровізори. Так діти маркером малюватимуть лінії не на папері, а на пластику, і після гри зможуть стерти їх губкою. Періодично змінюйте картки. Також виготуйте фішки, які гравці отримуватимуть за правильні відповіді.

Як грати

Базовий варіант. Діти отримують одну, дві або три картки й визначають, які види побутових відходів на них зображені. Потім вирішують, хто за ким робитиме хід. Далі по черзі називають: що зображено на картці, із якого матеріалу виготовлено ту чи ту річ і в який контейнер її потрібно викинути. При цьому маркером сполучають зображену річ із відповідним контейнером. Гравець, який помилився, стирає неправильну лінію і пропускає наступний хід. Перемагає той, хто першим виконає завдання.

Ускладнення. Діти виконують завдання — сполучають зображення сміття із контейнерами. Той, хто зробить це першим, отримує дві фішки, решта — по одній. Потім діти обмінюються картками й перевіряють одне одного. Гравець, який припустився помилок, повертає фішку в «банк». Гравець, який знайшов помилку, отримує додаткову фішку. Перемагає той, хто збере більше фішок.

Сортуй сміття — бережи довкілля

Мета: формувати вміння дотримуватися правил гри.

Завдання:

  • розширювати знання дітей про екологічну безпеку, основи раціонального природокористування;
  • формувати культуру сортування побутових відходів.

Як виготовити

Візьміть ватман — основу ігрового поля. Знайдіть і виріжте фото заводу й декількох вантажівок, бажано сміттєвозів. Зображення автівок приклейте з лівого боку поля — це буде паркування й старт гри. Зображення заводу приклейте з правого боку — це буде підприємство з переробки відходів і фініш гри. Підготуйте картинки із зображенням контейнерів для збору пластику, металу, паперу та інших відходів і фото, власне, самих відходів. Із ковпачків від зубної пасти, крему для рук, кулькової ручки виготуйте ігрові фішки.

Виріжте із кольорового паперу 54 круги однакового діаметру: 30 темно-зелених, 8 світло-зелених, 7 жовтих, 3 оранжевих і 6 червоних. Додатково підготуйте 4 оранжеві круги меншого діаметру. Із більших кружечків викладіть на ігровому полі доріжку, що вестиме від паркування до заводу. Порядок кольорів на доріжці має бути хаотичним. Маленькі оранжеві круги наклейте на темно-зелені — у чотирьох різних місцях. Відтак від комбінованих зелено-оранжевих кружків проведіть стрілки до кругів, розміщених на два «кроки» позаду. Також з’єднайте стрілками пари ближніх червоних кругів, спрямовуючи стрілку від того круга, що далі від фінішу, до того, що ближче. Можете додати на поле й інші стрілки, що урізноманітнюватимуть ходи гравців. Вільний простір навколо доріжки заповніть картинками із зображенням сміттєвих контейнерів.

Як грати

Базовий варіант. Гравці за допомогою ігрових фішок рухаються від старту до фінішу — роблять стільки кроків, скільки випало на кубику. Темно-зелені круги — основ­ні. Червоні круги дають змогу гравцям рухатися вперед за стрілкою до наступного червоного круга. Оранжеві круги змушують пропустити хід, а темно-зелені з оранжевою серединкою — переміститися назад за стрілкою. Жовті й світло-зелені круги утворюють петлі: якщо в кінці ходу гравець потрапляє на перший круг петлі, йому доведеться «ходити» по цій петлі до тих пір, поки число ходів на кубику не виведе його на темно-зелений круг. Перемагає той, хто першим дістанеться фінішу. Гравці дають зав­дання переможцю: назвати, які побутові відходи в який контейнер потрібно складати.

Ускладнення. На деякі з кругів діти кладуть картинки із зображеннями побутових відходів. Учасник, який потрапляє на круг із відходами, має сказати, у який сміттєвий бак ту чи ту річ потрібно викинути. Якщо помиляється, робить крок назад.

  1. Поле побутових відходів
  2. Наведемо чистоту
  3. Обери контейнер для сміття
  4. Сортуй сміття — бережи довкілля

Використані джерела: журнал «Вихователь-методист», №6, 2024 рік.

Олена Стаєнна, головний редактор журналу «Вихователь-методист дошкільного закладу», канд. пед. наук.

 

Організація роботи з дітьми в літній період

Літні ігри на асфальті: і це не лише класики

Класики

Намалюйте крейдою на асфальті сітку класиків. Діти можуть просто стрибати від 1 до 10 і назад. Утім, гру можна ускладнити й запропонувати дітям стрибати на одній ніжці, на двох, міняти ногу залежно від кількості або кольору клітинок тощо. Якщо дітям набриднуть звичайні класики, запропонуйте їм нескінченні. Для цього намалюйте крейдою на асфальті максимально довгу доріжку класиків. Причому не обов’язково з квадратів або кіл — це можуть бути хмарки, трикутники й інші фігури. Кожну з них пронумеруйте і вигадайте для кожного номера завдання. Що смішнішими й веселішими вони будуть, то ліпше. Наприклад, на сходинці 3 треба заспівати пісеньку, а на 5 — оббігти гірку п’ять разів або пострибати на одній нозі.

Знахідки

Крейдою на асфальті намалюйте квадрат 3×3 або 4×4 клітинки, за бажанням можна й більше. У кожній клітинці намалюйте предмет, який можна знайти неподалік — палички, камінці, жолуді, шишки, каштани, листочки, квіти. Можете ускладнити завдання й пропонувати дітям знайти не просто «квітку», а ромашку, конюшину тощо. Завдання дітей — якнайшвидше заповнити усі клітинки «поля знахідок». Грати можна як індивідуально, так і в командах.

Відтвори тіні

У сонячний день оберіть майданчик, де є тіні, зокрема від дерев, кущів, паркана, воріт тощо. Якщо такого майданчика немає, то тіні можна створити власноруч — розмістити на майданчику різні об’єкти, щоб від них падала тінь на асфальт. Запропонуйте дітям обвести крейдою тіні. Відтак пофантазувати, додати власні елементи й домалювати малюнки. Вийде своєрідний вернісаж. Попросіть маленьких митців розповісти, що вони намалювали. Як варіант, об’єднайте дітей в пари і запропонуйте одному гравцю стати у певну позу, а іншому — обвести крейдою його тінь на асфальті й разом доповнити малюнок деталями. Відтак визначте найсмішнішого чоловічка. Буде весело!

Домалюй фігуру

Один гравець малює якусь фігуру чи елемент: блискавку, частину кола, котячі вуха чи цифру. А далі діти по черзі малюють предмети та об’єкти, які містять у собі цей графічний елемент. Наприклад, із цифри 3 малюють окуляри, метелика, мишку тощо. Не зупиняйте дітей, навіть після 15—17 малюнка їм цікаво вигадувати і проявляти креативність. Коли ідей більше не буде, попросіть наступну дитину намалювати інший елемент і продовжуйте гру.

Різноколірне коло

На асфальті намалюйте ромашку, де кожна пелюстка — різного кольору. Дитина стає в центр, а ви називаєте спочатку один колір, наприклад, зелений. Дитина має стрибнути на зелений і повернутися назад у центр. Потім називаєте два кольори, наприклад, червоний і синій. Дитина послідовно стрибає на червоний і синій та повертається в центр. Ця гра дає змогу не лише повторити кольори, а й тренувати пам’ять.

Лабіринт

Намалюйте на асфальті лабіринт із геометричних фігур — або кількох трикутників, кіл, квадратів і прямокутників. Вигадайте правила, яких діти мають дотримувати під час проходження лабіринту. Приміром, можна наступати лише на квадрати, через трикутники потрібно переступати, а через кола перестрибувати. Або скажіть, що їм не можна наступати на ті самі фігури двічі поспіль. А хто наступить туди, куди не можна, повертається на початок і починає заново. Виграє той, хто найшвидше пройде лабіринт.

Влуч у ціль

Для цієї гри намалюйте кола-мішені, назбирайте шишки, каміння, палиці і запропонуйте дітям кидати їх у центр мішені з відстані 1,5—2 м. Гра тренує влучність і терплячість. Якщо бажаєте ускладнити завдання, намалюйте на мішені зони різної цінності. Діти робитимуть серію кидків та отримуватимуть бали за точність влучання. Виграє той, хто набере більше очок. А щоб зробити гру ще цікавішою, запропонуйте гравцям влучати в ціль із водяних пістолетів. Це дасть змогу не лише потренувати влучність дітей, а й змити з асфальту вже непотрібні малюнки.

Крапки

Хаотично залиште крейдою на асфальті багато крапок і передайте крейду дітям. Нехай з’єднають крапки суцільними лініями. Після того як діти з’єднають усі крапки, разом пофантазуйте, на що схожа фігура. Також можна об’єднати дітей у пари. Перша дитина ставитиме крапки, друга — малюватиме фігуру. Відтак діти разом фантазуватимуть, малюватимуть і розмальовуватимуть шедеври на асфальті.

Підготувала Тамара Коваленко, доцент кафедри розвитку дитини раннього і дошкільного віку ДЗ «ЛНУ імені Тараса Шевченка», канд. пед. наук.

Журнал «Вихователь-методист» №6, 2024 рік.

 

Банк інноваційних технологій та методик

БАНК ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ ТА МЕТОДИК

 

 

 

№ п/п

Назва технології

Автор

Зміст

напрям

1.

Навчання дошкільників творчому розповіданню за картиною.

Т.А. Сидорчук

А. Б. Кузнецова

Навчання описовим та творчим розповідям за картиною шляхом застосування серії дидактичних ігор та ігрових прийомів, методів складання загадок А.А. Нестеренко, елементів ТРВЗ.

Мовленнєвий

2.

Розвиток мовленнєво-творчої діяльності дошкільників.

Н. Гавриш

Розкрито суть поняття «мовленнєво-творча діяльність». Описано методи, прийоми, форми організації роботи з даної проблеми.

Мовленнєвий

3.

Навчання дітей старшого дошкільного віку розповіді за ілюстраціями.

О.І. Білан, К. Крутій

Методика навчання дітей описовим розповідям за ілюстраціями .

Мовленнєвий

4.

Методика навчання дошкільників роботі з серією картинок.

С. Лелюх

Т. Сидорчук

Описано організацію роботи та подано систему ігрових вправ для навчання дітей розповіданню за серією картинок.

Мовленнєвий

5.

Технологія формування діамонологічної компетентності у дошкільників.

Навчання дітей розповіданню за схемою

О.І Білан

К. Крутій

Формування діамонологічної компетенції шляхом застосування методу моделювання (використання описових схем-моделей).

Мовленнєвий

6.

Художнє слово і дитяче мовлення.

Н. Гавриш

Методика використання творів художньої літератури і фольклору.

7.

Методика Глена Домана.

Г. Доман

Розвиток здібностей і талантів немовлят і дітей раннього віку.

Ранній вік

8.

Після 3-х уже пізно.

М. Ібука

9.

Художники в памперсах.

М. Гношинська

10.

Як розвивати дітей здібними?

П.В. Тюлєнєв

11.

Технологія саморозвитку

М. Монтессорі

В основу технології покладено положення про інтенсивний інтелектуальний розвиток особистості в ранньому віці.

Ранній вік

12.

Розуміння грамотності.

Навчання читанню та письму.

Є.Є.Шулешко

Авторська методика навчання грамоті шляхом використання наочного посібника «Акваріум»

Мовленнєвий

13.

Вчимося читати.

Л. Шелестова

Навчання читанню в ігровій формі в процесі різних видів діяльності на основі складового принципу.

14.

Методика раннього навчання грамоти.

М.О. Зайцев

Використання складового принципу навчання читання через гру в кубики.

15.

Казкові лабіринти гри.

В. Воскобович

Технологія інтенсивного розвитку інтелектуальних здібностей у дітей 3-7 років через використання авторських ігор: геоконт, квадрат Воскобовича та інш.

Логіко-математичний

16.

Граматика фантазії.

Карти Проппа.

Д.Родарі

В.Я.Пропп

Розвиток творчих здібностей шляхом казкотерапії.

Творчий, креативний розвиток

17.

Чудеса на піску.

Т.М. Грабенко

Т.Д. Зінкевич-Євстігнєєва

Дано опис використання пісочної ігротерапії в навчально-виховній та корекційній роботі.

18.

Вчіться фантазувати

Н. Єгорова

Розвиток сенсорних можливостей дітей через використання різних аналізаторів:візуальних, слухових, тактильних.

19.

Теорія розв’язання винахідницьких завдань (ТРВЗ).

Г. Альтшуллкр

Розвиток творчої уяви, мислення, творчих здібностей, винахідливості через систему методів і прийомів ТРВЗ.

20.

Різнокольорові сни.

О. Пантелеєва

О. Покровська

Використання логоритмики для подолання мовних порушень шляхо розвитку, виховання та корекції рухової сфери у поєднанні зі словом, музикою.

21.

Виховання творчості.

В.А. Левін

Шляхи формування дитячої літературної творчості.

22.

Сходинки творчості, або розвиваючі ігри.

Б.П. Нікітін.

Розвиток творчого мислення у дітей шляхом використання авторських посібників: кубики Нікітіна, унікум, квадрати Нікітіна тощо.

Логіко-математичний розвиток

23.

Логічні блоки Дьєнеша.

Дьєнеш

Опис методики роботи з наочним роздавальним матеріалом для розвитку логічного мислення.

24.

Палички Кюізенера.

Х. Кюізенер

Розвиток логіко-математичних уявлень і вмінь шляхом використання ігор та вправ з дидактичним матеріалом – паличками Кюізенера.

25.

Сучасні освітні технології навчання дітей у різновікових групах.

В. Шавровська

Опис навчальних блоків, побудованих на основі методу занурення в тему (проблему).

26.

Методика М.Єфименка.

М. Єфименко

Нетрадиційний підхід до фізвиховання , корекційна робота з дітьми, що мають порушення опорно-рухового апарату. Спрямована на фізичний розвиток і оздоровлення дітей.

27.

Навчальний розвивальний курс «Логіки світу»

І Стеценко

Посібники-зошити, спрямовані на навчання дітей самостійно і нестандартно міркувати, грамотно обґрунтовувати свою точку зору, самостійно приймати рішення, не боятися задач з багатьма варіантами розв’язку.

Пізнавальний,

Логіко-математичний

28.

Дитяче дослідження як метод навчання старших дошкільників.

О.І. Савенков

Подано опис історії та теорії дослідницького навчання та методики проведення навчальних досліджень.

Пізнавальний

29.

Технологія інтерактивного навчання

Термін ввів Ганс Фріц

О. Пометун

Навчання через активну взаємодію.

Пізнавальний

30.

Технологія креативної освіти.

П. Торренс

Розвиток творчості як необхідного засобу самовираження особи.

31.

Технологія продуктивного навчання.

М. Башмаков

Й. Шнейдер

Навчання, спрямоване на набуття життєвих умінь.

32.

Технологія групової роботи (Колективний спосіб навчання, колективне взаємонавчання)

О. Рівін

Система навчання здійснюється шляхом спілкування в динамічних парах, коли кожен учить кожного.

33.

Диференційоване навчання.

В. Фірсов

С. Алєксєєв

Н. Гузи

С. Логачевська

Форма організації навчального процесу з різними групами дітей, об’єднаних за певними критеріями.

34.

Ігрові технології навчання.

Й Гензерг

Організація навчального процесу, під час якої навчання здійснюється в процесі включення учня до навчальної гри.

35.

Метод проектів (проектна технологія).

Дж. Дьюї

В. Кільпатрик

Розробка і створення дітьми нових «продуктів»: вистава, газета, енциклопедія тощо.

36.

Розвивальне навчання

Л.В. Занков

Д.Б. Ельконін

В.В. Давидов

Навчання при якому всі методи та прийоми спрямовані на досягнення найбільшої ефективності розвитку пізнавальних можливостей кожного учня.

 

Як педагогу реагувати на ворожнечу в батьківських сайтах

Консультація для вихователів

 

Ворожнеча в батьківських чатах: реагуємо за правилами

Олена Мойзріст: науковий співробітник Інституту психології імені Г. С. Костюка НАПН України.

Час від часу люди починають використовувати профільні чати не за призначенням: шукають правих та винних; обговорюють далекі від завдань чату теми; флудять, тобто пересилають відео та картинки, віршовані привітання, анекдоти, сенсаційні повідомлення, повідомлення-попередження, докладно, багатослівно викладають свою позицію з приводу. За таких обставин імовірність конфліктів зростає лавиноподібно. Ризик конфліктів особливо великий, коли через суспільно значущі події люди прагнуть транслювати свої думки, а деякі несвідомо чи свідомо прагнуть хайпу, відгуків.

Флуд — повідомлення, які не належать до теми спілкування, він заважає нормальному перебігу розмови та відволікає. Флуд — не спілкування і не просвітництво. Флуд неприпустимий у діловому спілкуванні.

 

Хайп (від англ. Hype — «галас») — агресивна і нав’язлива реклама, за допомогою якої формують переваги споживача. Також у соціальних мережах, словом «хайп» називають будь-який ажіотаж, створений не рекламними агентами, а звичайними людьми.

 

Як уникнути конфліктів

Для того щоб налагодити безпроблемне спілкування в батьківських чатах, насамперед варто ознайомити учасників з провідним правилом взаємодії у месенджерах та соцмережах.

«Чати призначені, щоб інформувати батьків про події та факти, які безпосередньо стосуються лише перебування їхніх дітей у групі дитячого садка».

Чат з батьками та колегами потрібен виключно для інформаційних цілей. Отже, чат повинен бути найбільш схожий на дошку потрібних всім оголошень про дітей групи та роботу з ними. Коли учасник чату вносить будь-яку, навіть позитивну, але з низьким змістовим навантаженням інформацію — це розмиває межі допустимої тематики та форм спілкування в ньому. Тож варто чітко окреслитти, що флуд типу мемів, чарівних відео та посилань з корисними порадами не у справі неприпустимий. Як тільки створюєте чат, одразу пишіть і закріплюйте правила спілкування в ньому. Порушників правил блокуйте.

 

Правила чату групи
• Пишемо лише в справі, коротко, лише текстові повідомлення.
• Перш ніж поставити запитання, гортаємо чат. Можливо, відповідь там уже є.
• Усе найважливіше закріплюється в шапці чату.
• Жодного флуду. Заборонено абстрактні теми, петиції, меми, фото та відео, крім тих, що за внутрішньою потребою групи потрібно викласти на загальний огляд та обговорення батьків.
• Чужих дітей у чаті не обговорюємо.
• Особисте — в особисті повідомлення.
• Конфлікти вирішуємо в особистому спілкуванні, а не в цьому чаті.
• Жодної образливої лексики та розпалювання конфліктів. За порушення цього правила негайно блокуємо учасника.
• Педагог не цілодобово в чаті. Він відповідає на запитання у будні з 8:00 до 8:30 і з 18:00 до 18:30.

Хто поводиться агресивно в батьківських чатах

У будь-якому чаті є користувачі з різним ступенем агресивності, відвертості та залучення. Як правило, складнощі в чаті починаються, коли учасники сильно залучаються до обговорення теми, іноді абсолютно безневинної — наприклад, який подарунок з двох варіантів обрати для дітей на Новий рік, чи треба фотографуватися в дитячому садку. Деякі учасники чату схильні до агресивного спілкування більше за інших — це залежить від психологічного типу людини. Особливо часто схильні до агресії в чаті люди:

  • з високим рівнем егоцентризму. Вони сфокусовані на своїй думці та на бажанні її транслювати, переконані у своїй правоті;
  • схильні до скарг. Це ті, хто постійно висуває нові претензії, звинувачення. Взаємодія з такими людьми завжди непередбачувана: вам можуть приписати думки, яких ви не мали, і представляти вас у хибному світлі.
  • нереалізовані. У людей є енергія та бажання комунікувати, але немає корисної активності.
  • з високою тривожністю. Тривожні батьки намагаються фільтрувати оточення, усунути ризики, щоб захиститися від загрози. Можуть бути дуже наполегливими.
  • особисто зацікавлені, тобто ті, чиї безпосередні інтереси зачіпаються подіями, що відбуваються. Через значне емоційне навантаження вони намагаються винести назовні те, що переживають. Але чат групи дитячого садка — не місце для таких дій.

Для того щоб зменшити можливість конфліктів у месенджерах доцільно створювати чат під конкретне завдання, а потім видаляти. Чати не самоцінні. Система освіти може обійтися без них.

Як педагогу спілкуватися в батьківському чаті

Конфлікти в чатах вирішуються погано. Максимум, на що можна розраховувати при агресії, що її вдасться пригасити в чаті і перенести в офлайн. Але і це завдання можна застосувати тільки до безпосередньої роботи вихователя з дітьми та батьками, а не до соціальних питань. Пам’ятайте: у жодному чаті ніколи носії протилежних поглядів не дійшли єдиної думки. При колосальному вкладі ресурсів можна досягти тимчасової ілюзії єдності. Отже, і витрачати енергію не варто.

У чаті педагог має бути прикладом стилю спілкування. Залишайтеся в професійній позиції: ви — педагог, чат використовуєте у справі. Спілкуйтеся тільки ввічливо, коротко і обговорюйте лише те, що входить у ваші професійні обов’язки. На запитання та повідомлення на теми, що входять до вашої професійної компетентності, відповідайте коротко, ясно, один раз, не піддавайтеся на емоційні провокації. Використовуйте лише діловий тон. Будьте стримані.

Не висловлюйтеся в чаті про політику, релігію, особисте ставлення до коронавірусу та щеплень; не пишіть жодну особисту інформацію про вихованців та сім’ї. Не відповідайте на зміст повідомлень у чаті, які не стосуються ваших обов’язків. Пам’ятайте про свою відповідальність. Ви нікого нічого не навчите, не переконаєте, але можете собі нашкодити.

Не дозволяйте нікому в чаті втягнути вас в емоційну суперечку. Інакше у вас буде постійний скандал у чаті та низька професійна репутація. Поважайте себе як професіонала. Будь-який чат — це простір, де знижується цивілізованість поведінки. Чат створює відчуття відносної безкарності будь-якого висловлювання.

Для того щоб витримати себе в професійних межах і насправді бути прикладом спілкування в чаті, радимо педагогам дотримувати трьох головних правил:

Педагог коректний. Педагог висловлюється одразу у справі, точно і безперечно, діловою мовою. Не флудить, не використовує лайливу лексику, не переходить на особистості.

Педагог зберігає нейтралітет. Педагог визнає наявність проблем, але не вирішує особисті конфлікти в чаті і не афішує бік, який зайняв у конфлікті.

Педагог нормативний. Педагог дотримує встановленого порядку спілкування та поведінки. Читати далі

Організовуємо роботу з дітьми в укритті

Рекомендації вихователям

Робота з дітьми в укритті

Перебуваючи в укриття вихователі залучають дітей до різних активностей, наскільки це можливо та доречно. Це допомагає змістити фокус їхньої уваги з тривожної ситуації та подолати хвилювання і напруження. Згідно Методичних рекомендацій про окремі питання діяльності ЗДО у 2022-2-23 н.р. (лист МОН від 27.07.2022 №1/8504-220) в укритті закладу облаштовані осередки для кожної групи де є необхідні матеріали для організації різноманітної діяльності дітей. Використовуються технічні засоби навчання, дидактичні, настільно-друковані ігри, різні види театрів, шашки, матеріали для художньої творчості.

Педагогу варто заздалегідь спланувати змістовий контент роботи, що відвертатиме увагу дітей від хвилювань, страхів, сприятиме зниженню тривожності.

Діяльність в укритті має організовуватись залежно від ситуації та психологічного стану вихованців. Як на етапі сповіщення про небезпеку, під час повітряної тривоги великого значення надається психологічному супроводу дітей. Для зняття напруження рекомендовано (Світлана Ройз):

  • співати пісні;
  • читати дітям казки;
  • промовляти дражнили про російську армію, щоб знецінити ворога та зменшити страх перед його діями;
  • робити масаж вух та постукування зони за вухами;
  • виконувати дихальні практики  з гучним видихом;
  • грати в терапевтичні ігри (як-от «Слоник», що «обмахується вухами»: долоні притуляють до вух, відтуляють та затуляють їх; «Комахи»: дітям пропонують уявити, що в приміщенні багато комарів, і ловити їх, гучно плескаючи в долоні, але не торкаючись сусідів);
  • позіхати (для цього потрібно провести від вушної раковини до щелепного суглоба дитини і запропонувати їй позіхнути);
  • запропонувати дітям льодяники, сухофрукти або жувальні цукерки тощо.

Важливим є оволодіння педагогами заспокійливими техніками.

Окремо варто наголосити на терапевтичному ефекті читання художньої літератури. На переконання психологів книжка є найбільш ефективним інструментом психологічного супроводу дітей і дорослих у травматичних ситуаціях: розмірене читання заколисує і заспокоює, а світлі та добрі образи підбадьорюють і вселяють надію. З цього приводу доречно згадати інформаційно-просвітницький проект «#Живі письменники:дошкілля». Він може прислужитися в організації такої роботи. В однойменному посібнику міститься добірка вправ, ігор та практичних розробок повідних науковців і методистів дошкільної освіти за творами для дітей сучасних українських письменників. Провідними фахівцями було розроблено низку рекомендацій щодо організації освітнього процесу в ЗДО та роботи з дітьми під час воєнного стану. Так на сайті МОН України у вільному доступі у вкладці «Сучасне дошкілля під крилами захисту» зібрано корисні інформаційні та методичні матеріали для педагогів та батьків, спрямовані на психолого-педагогічну підтримку дошкільнят в умовах війни.

Після відбою тривоги

Сигнал повітряної тривоги ставить звичний плин освітнього процесу на паузу. В укритті актуальні дещо інші форми роботи з дітьми, що мають здебільшого психотерапевтичне спрямування. А сигнал відбою дає можливість повернутися у звичне русло й продовжити роботу.

Чи варто повертатися до тієї точки, коли все зупинилося, продовжувати заняття чи інший вид діяльності? Однозначної відповіді не існує. Усе залежить від ситуації – від тривалості тривоги, психологічного стану дітей, тощо. Утім, слід пам’ятати про режимність роботи дитячого садка. Не варто намагатися наздогнати те, що було упущено, за рахунок інших режимних моментів.

Організація освітнього процесу в закладах дошкільної освіти в умовах воєнного стану – серйозний виклик для педагогів, адміністрацій закладів, системи дошкільної освіти загалом. Гідно відповісти на нього допоможе чітке розумінні того, як діяти в ситуаціях небезпеки, які механізми та інструменти застосовувати, щоб мінімізувати руйнівний вплив воєнних реалій на дітей і допомогти упоратися з його наслідками.

Використані джерела: ж-л «Дошкільне виховання», №10, 2022,с.9-12

Лариса Присяжнюк «Діти повітряних тривог».

Дії, що допоможуть дитині подолати тривогу (за Світланою Ройз)

  • Запропонуйте дитині пограти в терапевтичну гру (наприклад, уявити себе собакою, яка щойно вийшла з річки і струшує із себе воду) чи виконати дихальну вправу.
  • Говоріть з дитиною, пояснюйте їй, що відбувається: «Я бачу, що ти боїшся. Це справді гучний і неприємний звук, який лякає. Але коли ми чуємо сирену – це значить, що наші ЗСУ знають про загрозу і зараз її знешкоджують. Цей звук сповіщає, що вони дбають про нашу безпеку. І нам також треба подбати про себе, тому ми йдемо в безпечне місце» Зробити цю інформацію доступною для дитини допоможе руханка «Крокуй до укриття» на слова Світлани Ройз та музику Михайла Михайлюти. У тексті цієї руханки – дієві поради, які скеровують активність дітей і виводять їх зі стану тривожності.
  • Підтримайте дитину: «Я з тобою, і буду з тобою весь час». Запропонуйте якусь дію на вибір: «Хочеш, я візьму тебе на руки/обійму, а ти візьмеш свою іграшку?». Важливо створити в дитини відчуття, що вона може вплинути на ситуацію (можливість самостійно обрати певну дію – тримати іграшку, подбати про тваринку, випити води, рахувати кроки тощо – це дає відчуття контролю над своїм життям).

 

 

 

 

 

 

 

 

Професійний стандарт вихователя закладу дошкільної освіти

Професійний стандарт вихователя ЗДО

Обов’язкова документація вихователя

 

Обов’язкова документація вихователя: яка і скільки

Перелік документів, відповідальність за формування й зберігання яких несе вихователь, містить лише п’ять позицій1:

1 Див. додаток 1 до Примірної інструкції з діловодства у дошкільних навчальних закладах, затвердженої наказом Мінмолодьспорту України від 01.10.2012 № 1059.

  • план роботи;
  • журнал обліку щоденного відвідування дітьми групи;
  • книга відомостей про дітей та їхніх батьків;
  • листок здоров’я дітей;
  • картотека дидактичних ігор, методичних розробок (конспекти різних видів роботи з дітьми тощо). Читати далі

Нові рекомендації МОН щодо діяльності ЗДО в 2022-2023 н.р.

Пріоритетні напрями діяльності

Відповідно до реалій сьогодення та дії правового режиму воєнного стану питання щодо створення безпечного, комфортного, інклюзивного середовища для всіх учасників освітнього процесу й підвищення якості освітньої діяльності закладів дошкільної освіти (далі — ЗДО) залишаються пріоритетними в 2022/2023 н. р.

 

Організовувати освітній процес у закладах дошкільної освіти у 2022/2023 н. р. слід відповідно до Базового компонента дошкільної освіти (далі — Стандарт) та враховувати під час взаємодії з дітьми «Методичні рекомендації до оновленого Базового компонента дошкільної освіти».

Безпека освітнього процесу

Організація освітнього процесу залежить від безпекової ситуації в кожному населеному пункті.

Рішення про відновлення діяльності та режим роботи ЗДО ухвалюють місцеві органи влади та військові адміністрації, які призначають комісії з обстеження закладів освіти на предмет готовності до організації освітнього процесу в новому навчальному році та створення безпечних умов для всіх його учасників.

Для того щоб створити безпечні умови для всіх учасників освітнього процесу, ЗДО можуть запроваджувати різний режим роботи — від 2 до 12 годин. Окрім цього, необхідно організувати відповідні заходи з посилення безпеки, зокрема:

  • перевірити дитячі садки та прилеглі до них території на наявність вибухонебезпечних предметів;
  • перевірити системи оповіщення, можливість оповіщення дітей з порушеннями зору та слуху (за потреби);
  • перевірити наявність у кожному дитячому садку планів евакуації та обладнаного укриття для всіх учасників освітнього процесу (із запасами води та їжі, спальними місцями, засобами захисту, аптечкою тощо);
  • провести тренування з учасниками освітнього процесу відповідно до алгоритму дій у разі оголошення сигналу повітряної тривоги або іншої надзвичайної ситуації;
  • організувати для працівників закладу тематичні заходи щодо збереження життя та здоров’я в умовах війни та надзвичайних ситуацій, надання домедичної допомоги;
  • проінформувати батьків про створення безпечних умов для організації освітнього процесу.

Освітнє середовище, в якому перебувають дошкільники в нових соціальних умовах воєнного стану, має бути не лише безпечним, а й інформативним, цікавим, змістовним, стимулювати когнітивний, емоційно-ціннісний та діяльнісно-поведінковий розвиток дітей.

 

Педагогічному колективу необхідно спланувати такий зміст освітньої роботи, що відвертатиме увагу дітей від хвилювань, страхів та сприятиме зниженню тривожності.

Психологічний супровід усіх учасників освітнього процесу

Педагогічним працівникам, як і батькам вихованців, надзвичайно важливо володіти елементарними навичками самодопомоги, психологічної допомоги дитині/дорослому в стані стресу. Сформувати відповідні уміння допоможе цикл тематичних вебінарів, організованих за підтримки дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ у співпраці з ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» МОН та громадською організацією «ЛаСтрада-Україна».

Педагогічні працівники дитячих садків мають змогу пройти безоплатний курс підвищення кваліфікації «Перша психологічна допомога учасникам освітнього процесу під час і після завершення воєнних дій».

Соціально-громадянська компетентність дошкільників

Один із провідних напрямів діяльності ЗДО в 2022/2023 н. р. — формування соціально-громадянської компетентності дошкільників. Важливо об’єднати зусилля педагогів і батьків для того, щоб зміцнити відчуття національної ідентичності дітей як основу формування в них патріотизму, позитивного образу своєї країни, ціннісне ставлення до своєї родини тощо. Також зміст патріотичного виховання старших дошкільників має бути збагачений категоріями особистісної та національної гідності.

Організація освітнього процесу

Для того щоб якісно спланувати роботу на новий навчальний рік, слід проаналізувати попередню діяльність дитячого садка. Відтак у новому плані врахувати чинники, що забезпечують якість освітнього процесу, визначають ресурсний потенціал педагогів і перспективи їх подальшого розвитку.

 

Педагоги мають право обирати програми з числа рекомендованих МОН. Адміністрація дитячого садка має систематично інформувати педагогічних працівників про чинні програми (комплексні та парціальні) та враховувати їхню думку під час організації освітнього процесу.

Важливий показник якості освітнього процесу — сучасний універсальний дизайн освітнього простору, що робить його доступним, безпечним, розвивальним, орієнтованим на особистісний розвиток дитини задля реалізації її індивідуальної освітньої траєкторії. Тому пріоритетності набувають варіативні моделі організації освітнього процесу із застосуванням сучасних технологій, освітніх програм, послуг, предметно-ігрового обладнання.

Важливою складовою розвитку дітей є мовлення. Воно сприяє розвитку в дошкільників пізнавальних процесів, свідомості, формуванню загальної картини світу, здатності до регуляції поведінки й діяльності тощо. Тому педагоги мають розширювати словник дітей, заохочувати їх до мовлення, використовувати в роботі з дітьми книжки тощо.

В організації освітнього процесу слід враховувати вітчизняну практику класифікації видів дитячої діяльності: рухова, ігрова, комунікативна, мовленнєва, здоров’язбережувальна, мистецько-творча (малювання, ліплення, аплікація, конструювання, спів, танці, гра на музичних інструментах), пізнавально-дослідницька та господарчо-побутова.

Педагогічні працівники мають створити умови для повноцінної участі дитини в усіх видах ігор —як самостійних, так і ініційованих дорослим. Також слід підтримувати самостійні творчі ігри, що сприяють розвитку в дітей самостійності, ініціативності, креативності тощо.

В організації освітнього процесу слід надавати перевагу індивідуальним формам взаємодії дітей, стимулювати та мотивувати спілкування дітей одне з одним, допомагати висловлюватися та коментувати свою діяльність, розвивати розумові навички та ініціативи.

Освітній процес має сприяти формуванню в дітей базових компетентностей відповідно до Стандарту та реалізовувати принцип наступності між дошкільною освітою та Новою українською школою.

Дистанційна форма здобуття дошкільної освіти

В умовах сьогодення організація освітнього процесу має відбуватися з урахуванням безпекової ситуації за допомогою очної, дистанційної або змішаної форм роботи.

Для того щоб створити умови для якісної дистанційної взаємодії, потрібно:

  • навчити педагогічних працівників організовувати дистанційну роботу та надати їм методичну підтримку;
  • забезпечити педагогів необхідним обладнанням та доступом до інтернету;
  • організувати психолого-педагогічну підтримку та супровід усіх учасників освітнього процесу;
  • систематично організовувати освітню взаємодію з дітьми раннього та дошкільного віку під час онлайн-занять.

Під час дистанційної взаємодії з дітьми доцільно використовувати синхронне й асинхронне навчання.

Синхронне навчання передбачає, що педагог проводить онлайн-заняття в режимі реального часу, а асинхронне — вихователь записує відеозаняття або мотиваційне відео та передає його батькам для самостійного опрацювання дітьми.

 

За умов дистанційної форми організації освітнього процесу батьки мають стати партнерами педагогічних працівників. Тобто перша робота має здійснюватися саме з ними, а вже далі — з їхніми дітьми.

Особливу увагу слід звернути на організацію дистанційної освіти дітей з особливими освітніми потребами (далі — діти з ООП). Зокрема, впровадити тренерську модель надання освітніх послуг, коли вихователь переважно консультує батьків дитини з ООП щодо того, як її розвивати, заспокоїти тощо.

Організація роботи з дітьми з ООП

Освітню роботу з дітьми з ООП здійснюють відповідно до Порядку організації інклюзивного навчання в закладах дошкільної освіти, затвердженого постановою КМУ від 10.04.2019 № 530.

Для того щоб забезпечити права осіб з ООП на здобуття освіти в умовах воєнного стану, КМУ вніс низку змін до нормативно-правових актів, які регулюють організацію освітнього процесу для таких дітей. Зокрема, листом МОН «Щодо забезпечення освіти осіб з особливими освітніми потребами» від 15.06.2022 № 1/6435-22 надано роз’яснення щодо змін, відповідно до яких слід організовувати освітню роботу з дітьми з ООП у новому навчальному році.

Крім того, про нові умови організації освітнього процесу для дітей з ООП, які навчаються в інклюзивних групах, у період воєнного стану викладено в Методичних рекомендаціях щодо організації освітнього процесу в закладах дошкільної освіти в літній період, затверджених листом МОН від 22.06.2022 № 1/6894-22.

Особистісно орієнтоване спрямування освітнього процесу дітей з ООП забезпечує асистент вихователя, посадові обов’язки якого визначає його посадова інструкція, яку затверджує керівник закладу освіти відповідно до вимог законодавства.

Атестація педагогічних працівників

Педагогічні працівники проходять атестацію відповідно до Типового положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом МОН від 06.10.2010 № 930 (далі — Типове положення).

Педагогічним працівникам, які не мають відповідної педагогічної освіти, але мають вищу педагогічну або іншу вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста або магістра, можна присвоювати педагогічні категорії (п. 3.26 і п. 4.10 Типового положення). Проте такі працівники мають пройти курси підвищення кваліфікації за посадою, яку займають.

Особи, які не мають повної вищої освіти й працюють на посадах педагогічних працівників, після отримання відповідної повної вищої освіти атестуються на присвоєння кваліфікаційної категорії:

  • спеціаліст другої категорії — за наявності стажу роботи на педагогічній посаді не менше двох років;
  • спеціаліст першої категорії — не менше п’яти років;
  • спеціаліст вищої категорії — не менше восьми років.

Педагогічним працівникам, які мають базову або неповну вищу педагогічну освіту, можуть присвоюватися педагогічні звання:

  • вихователь-методист — для музичних керівників, інструкторів з фізкультури та вихователів дошкільних закладів освіти;
  • старший вихователь — якщо стаж педагогічної діяльності становить не менше восьми років і вони мають найвищий тарифний розряд.

Педагог має право на проходження позачергової атестації з метою підвищення кваліфікаційної категорії, але не раніше, як через два роки після присвоєння попередньої (п. 1.9. Типового положення).

 

Якщо педагог пройшов атестацію у 2021 році, то написати заяву про проходження позачергової атестації має до 10 жовтня 2022 з атестацією у березні — квітні 2023 року.

За педагогічними працівниками, які переходять на роботу з одного освітнього закладу до іншого, а також на інші педагогічні посади в цьому самому закладі, зберігають присвоєні кваліфікаційні категорії/тарифні розряди та педагогічні звання до наступної атестації (п. 3.27. Типового положення).

Організація роботи з батьками

Під час дії правового режиму воєнного стану одна з передумов ефективної організації освітнього процесу — партнерська взаємодія педагогів з батьками вихованців.

Оскільки форма організації освітнього процесу в ЗДО залежить від безпекової ситуації в кожному регіоні, комунікація з батьками вихованців має здійснюватися з урахуванням локації дітей — удома, у бомбосховищі, в умовах зовнішньої або внутрішньої міграції, у закладі дошкільної освіти тощо.

У роботі з батьками ЗДО мають розв’язувати різні завдання, зокрема:

  • інформувати сім’ї, що евакуйовані з небезпечних територій, про можливість долучитися до освітнього процесу за місцем тимчасового проживання;
  • надавати батькам вихованців інформацію щодо можливості використовувати приватні освітні платформи із безплатним доступом до освітніх послуг з метою залучення дітей до освітнього процесу;
  • сприяти тимчасовому долученню дітей до освітнього процесу в ЗДО в зарубіжних країнах на період воєнних дій;
  • організовувати індивідуальні консультації із фахівцями — практичними психологами, психотерапевтами, медичними працівниками, юристами тощо;
  • здійснювати психологічний супровід дітей та їхніх батьків у кризовому стані — в умовах евакуації, під час перебування в бомбосховищах, у медичних закладах, прихистках, під час перетину кордону тощо.

Задля забезпечення ефективності комунікації з батьками, вихователями й усіма, хто задіяний у освітньому процесі, рекомендовано обирати оптимальні для виконання кожного конкретного завдання канали комунікації: сайт дитячого садка, електронна пошта, месенджери, освітні платформи, онлайн-застосунки тощо.

Підготовлено відповідно до листа МОН «Про окремі питання діяльності закладів дошкільної освіти у 2022/2023 навчальному році» від 27.07.2022 № 1/8504-22.

Електронний журнал «Вихователь-методист»№9 Вересень 2022року

 

Освітні програми на 2022-2023 навчальний рік

Освітні програми на 2022/2023 н. р.

Комплексні програми

• Впевнений старт. Освітня програма для дітей молодшого дошкільного віку (за загальною науковою редакцією Тамари Піроженко)

• Впевнений старт. Освітня програма для дітей середнього дошкільного віку (за загальною науковою редакцією Тамари Піроженко)

• Впевнений старт. Освітня програма для дітей старшого дошкільного віку (за загальною науковою редакцією Тамари Піроженко)

• Дитина. Освітня програма для дітей від 2 до 7 років (науковий керівник — Віктор Огнев’юк)

• Освіта і піклування. Програма освіти дітей раннього та дошкільного віку (Edycation Care) (упорядники — Володимир Воронов, Катерина Ковальчук, Ольга Рейпольська, Світлана Сисоєва, Катерина Станкевич, Наталія Піканова)

• Стежина. Комплексна альтернативна освітня програма для дошкільних навчальних закладів, що працюють за вальдорфською педагогікою (автори — Алла Гончаренко, Наталія Дятленко)

• Стежини у Всесвіт. Комплексна програма для дітей раннього та предшкільного віку (науковий керівник — Катерина Крутій)

• Українське дошкілля. Програма розвитку дитини дошкільного віку (автор — Олександра Білан; за загальною редакцією Олени Низковської)

• Я у Світі. Програма розвитку дитини від народження до шести років (за загальною науковою редакцією Олени Кононко)

Парціальні програми

• Акватеатр: парціальна програма адаптації дітей раннього та дошкільного віку до водного середовища і навчання плавання (авторський колектив — М. Єфименко, М. Литв’яков)

• Вітаю, театре. Парціальна програма для дітей старшого дошкільного віку (автор — Л. Макаренко)

• Вчимося розмовляти болгарською мовою, мовою наших батьків (авторський колектив — Т. Бучацька, Т. Куманова)

• Горизонтальний пластичний балет. Програма з фізкультурно-корекційної роботи в дошкільних навчальних закладах за авторською естетико-оздоровлювальною технологією (авторський колектив — М. Єфименко, Ю. Єфименко)

• Дитяча хореографія. Програма хореографічної діяльності дітей віком від 3 до 7 років. (автор — А. Шевчук)

• Дошкільнятам — освіта для сталого розвитку. Парціальна програма для закладів дошкільної освіти (авторський колектив — Н. Гавриш, О. Саприкіна, О. Пометун)

• Духовно-моральне виховання дітей дошкільного віку на християнських цінностях. Навчальна програма та календарно-тематичний план (авторський колектив — А. Богуш, І. Сіданіч, В. Сучок та інші)

• Зерно любові. Програма та методичні рекомендації з духовно-морального виховання дітей дошкільного віку (авторський колектив — О. Шиян, О. Франкевич, А. Казіброда, Н. Патуляк, Г. Іванців, Л. Зеленко, Л. Цюпа)

• Інтелектуальна мозаїка. Парціальна програма інтелектуального розвитку дітей раннього та передшкільного віку (авторський колектив — Л. Зданевич, Л. Пісоцька, Н. Миськова, С. Таранціца)

• Казкова фізкультура. Парціальна програма з фізичного виховання дітей раннього та дошкільного віку (автор — М. Єфименко)

• Комп’ютерна грамота для малят. Парціальна програма для дітей старшого дошкільного віку (автори — О. Болотова, О. Вайнер, В. Семізорова)

• Лідер живе в кожному. Парціальна програма для закладів дошкільної освіти з формування лідерського потенціалу дітей дошкільного віку (авторський колектив — Н. Гавриш, О. Безсонова, О. Безрукова, В. Воронов)

• Моя країна — Україна. Парціальна програма з патріотичного виховання для дітей старшого дошкільного віку (авторський колектив — Н. Гавриш, О. Косенчук, Т. Піроженко)

• Мудрі шахи. Програма та методичні рекомендації з навчання дітей старшого дошкільного віку гри в шахи (авторський колектив — В. Семизорова, О. Духновська, Л. Пащенко)

• Музично-казкові намистинки: оздоровчо-освітня робота з дітьми четвертого року життя (авторський колектив — І. Трофімченко, І. Малашевська, Н. Сімон, А. Гончарук та інші)

• Настільний теніс. Програма та методичні рекомендації з навчання дітей старшого дошкільного віку гри в настільний теніс (авторський колектив — В. Дроздюк, Г. Коваленко, Н. Якименко)

• Про себе треба знати, про себе треба дбати. Парціальна програма з основ здоров’я та безпеки життєдіяльності дітей дошкільного віку (автор — Л. Лохвицька)

• Скарбниця моралі. Парціальна програма з морального виховання дітей дошкільного віку (автор — Л. Лохвицька)

• Україна — моя Батьківщина. Парціальна програма з національно-патріотичного виховання для дітей середнього та старшого дошкільного віку (за загальною науковою редакцією О. Рейпольської)

• Формування математичної компетентності у дітей дошкільного віку. Парціальна програма (автор — Л. Зайцева)

• Цікаві шашки. Програма та методичні рекомендації з навчання дітей старшого дошкільного віку гри в шашки (авторський колектив — В. Семизорова, О. Романюк, Г. Дульська)

• Шкіряний м’яч. Програма та методичні рекомендації з навчання дітей старшого дошкільного віку гри у футбол (авторський колектив — В. Дроздюк, Г. Коваленко, Н. Якименко)

• STREAM-освіта, або Стежинки у Всесвіт. Альтернативна програма формування інженерного мислення в дітей предшкільного віку (науковий керівник — К. Крутій)

 

Електронний журнал «Вихователь-методист» №9 Вересень 2022 року

 

Методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу в закладах дошкільної освіти в літній період в умовах воєнного стану

Додаток_до_листа_МОН__Методичні_рекомендації_для_ЗДО_на_літній_період_

Організація занять щодо поводження з вибухонебезпечними предметами

Вихователям рекомендовано забезпечити проведення занять щодо вивчення ризиків, пов’язаних із вибухонебезпечними чи підозрілими предметами, та правил поведінки з такими предметами. Заняття необхідно провести протягом квітня – травня 2022 року, але не пізніш 15 травня.

З метою реалізації державної політики щодо здійснення заходів з протимінної діяльності, зокрема з інформування населення про небезпеку мін та вибухонебезпечних предметів Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України забезпечено виготовлення навчальних посібників у вигляді коміксів для дітей „Мінна безпека не без ПЕКа“ та „Безпечний Пекосвіт“, схвалені ДНЗ „Інститут модернізації змісту освіти“ для використання в освітньому процесі, та які було розміщено в мережі Інтернет для безкоштовного завантаження за посиланнями: https://www.ranok.com.ua/info-prazdnichnye-raskraski-kniga-3-snegurochka-5640.html та https://www.ranok.com.ua/info-bezpechniy-pekosvit-34684.html відповідно. Рекомендуємо зазначені навчальні посібники використовувати педагогам у роботі з дітьми.